فیلم رستگاری در شاوشنک The Shawshank Redemption 1994

رستگاری در شاوشنک (The Shawshank Redemption) یک فیلم به سبک درام به کارگردانی فرانک دارابونت که در سال ۱۹۹۴ در ایالات متحده امریکا توسط شرکت آمریکایی کلمبیا پیکچرز منتشر شده است . همچنین ستارگانی همچون تیم رابینز ، مورگان فریمن ، باب گونتون در این فیلم به ایفای نقش میپردازند.

این فیلم به نوعی اولین اثر کارگردان گزیده کار سینمای جهان، فرانک دارابونت به حساب می آید. چرا که تا قبل از این فیلم تنها یک فیلم کوتاه را کارگردانی کرده و یک اپیزود تلویزیونی را ساخته بود. فیلم براساس داستان کوتاهی از استفن کینگ به نام “ریتا هیورث و رستگاری در شاوشنگ” ساخته شده است. این فیلمِ برگرفته شده از داستان های “استفن کینگ”، با بقیه داستان هایی که از روی آن ها در چند سال گذشته فیلم هایی اقتباس شده تفاوت دارد.

این اثر سینمایی مفاهیم اساسی و مهمی را مطرح می کند که می توان پررنگ ترین آن ها را “امید” دانست.. در تک تک حرکات اندی دوفرین میل به زندگی و امید برای رستگاری دیده می شود، از حرکت چراغ خاموش او برای فرار از زندان گرفته تا شوق خستگی ناپذیرش برای احداث کتابخانه ای گسترده برای زندان و البته جلب نظر و اعتماد رییس زندان با استفاده بهینه از توانایی های شغلی اش!

رستگاری در شاوشنک بدون تردید یکی از ماندگار ترین شاهکارهای هنر هفتم است که در زمره کاربردی ترین آنها نیز قرار می گیرد.. اعمال محتوای پراهمیت این فیلم در مسیر زندگی می تواند عاقبت ما را مانند اندی دوفرین معجزه گر زیبا، روشن و دلپذیر کند و ما را به رستگاری در هر زندانی که در ان هستیم راهنمایی کند…!

در مراسم جایزه اسکار سال ۱۹۹۴ این فیلم نامزد هفت اسکار شد (بهترین فیلم، بهترین بازیگر–مورگان فریمن، بهترین فیلمنامه، بهترین فیلمبرداری، بهترین تدوین، بهترین موسیقی فیلم، و بهترین صدابرداری) اما موفق به بردن هیچ‌یک نشد.

رستگاری در شاوشنک در حال حاضر در فهرست ۲۵۰ فیلم برتر تاریخ سینما در سایت IMDb با بیش از ۲۰۰۰۰۰۰ رأی رتبهٔ اول را به خود اختصاص داده‌است.

جوایز فیلم دانلود فیلم رستگاری در شاوشنک The Shawshank Redemption 1994

  • برندهٔ جایزهٔ “American Society of Cinematographer” بهترین فیلمبرداری برای راجر دیکنز
  • برندهٔ جایزهٔ “Awards of the Japanese Academy” بهترین فیلم خارجی‌زبان برای دارابونت
  • برندهٔ جایزهٔ قورباغهٔ برنجی از “Camerimage” برای ریچارد فرانسیس بروس
  • برنده جایزه گوزن طلایی(golden deer) از “Camerimage” برای نیکی ماروین

و ….

درباره فیلم رستگاری در شاوشنک The Shawshank Redemption

در سال ۱۹۴۶ اندی دوفرسن بانکدار نیو انگلندی که مردی معقول و متعادل است به اتهام قتل همسر و دوستش محکوم به حبس ابد درزندان شائوشنک می شود. پس از چندی در فعالیتهای غیر قانونی مالی با رئیس زندان همکاری کرده ودرعین حال برای خودش هم حسابی با یک شریک.

4.1/5 - (44 امتیاز)