فیلم گلادیاتور Gladiator 2000

فیلم گلادیاتور Gladiator 2000 به کارگردانی ریدلی اسکات در سال 2000 ساخته شد. این فیلم، محصول کشور آمریکا و در ژانر اکشن و ماجراجویی قرار دارد. در این فیلم، بازیگرانی همچون راسل کرو، واکین فینیکس، کانی نیلسن، الیور رید، درک جاکوبی، جایمن هانسو و ریچارد هریس در نقش‌های مختلف به ایفای نقش پرداختند.

تاریخ انتشار: 5 مه 2000 (آمریکا)
کارگردان: ریدلی اسکات
موسیقی ساخته شده توسط: هانس زیمر، لیزا گرارد، کلاوس بادلت
بودجه: 103 میلیون دلار ایالات متحده آمریکا
توزیع شده توسط: DreamWorks Pictures، Universal Pictures، United International Pictures
درآمد خالص: 503.2 میلیون دلار

درباره فیلم گلادیاتور Gladiator 2000

گلادیاتور” یک فیلم تاریخی حماسی از سال ۲۰۰۰ به کارگردانی ریدلی اسکات و نویسندگی دیوید فرانزونی، جان لوگان و ویلیام نیکلسون است. این فیلم داستان مردی به نام ماکسیموس را روایت می‌کند که بعد از کودتایی که توسط پسرش کومودوس صورت می‌گیرد، به بردگی کشیده می‌شود و به یک گلادیاتور تبدیل می‌شود. او برای انتقام از خانواده‌اش و امپراتور قاتلش در میادین مبارزه به محبوبیت بالایی دست می‌یابد.

فیلم‌نامه ابتدا توسط فرانزونی نوشته شد، اما در نهایت توسط دریم‌ورکس خریداری شد و اسکات به عنوان کارگردان انتخاب شد. تصویربرداری اصلی در ژانویهٔ ۱۹۹۹ آغاز شد و در مهٔ همان سال به پایان رسید با صحنه‌هایی از روم باستان که در مالت فیلم‌برداری شده بود.

“گلادیاتور” در مهٔ ۲۰۰۰ اکران شد و مورد تحسین منتقدان در زمینهٔ نقش‌آفرینی‌ها، کارگردانی، تصاویر بصری، فیلم‌نامه، سکانس‌های اکشن، موسیقی و عوامل تولید فیلم قرار گرفت. این فیلم به بیش از ۴۵۰ میلیون دلار در سراسر جهان فروش رسید و دومین فیلم پرفروش سال ۲۰۰۰ شد. همچنین، در مراسم اسکار پنج جایزه اسکار را به خود اختصاص داد، از جمله بهترین فیلم و بهترین بازیگر مرد برای راسل کرو. کارگردان اعلام کرده بود که نگارش دنباله‌ای برای این فیلم آغاز شده است و دنباله با نام “گلادیاتور ۲” در سال ۲۰۲۴ منتشر خواهد شد.

خلاصه داستان فیلم گلادیاتور Gladiator 2000

در فیلمی که توسط کارگردان ریدلی اسکات ساخته شده است، ارتش روم تحت رهبری ژنرال ماکسیموس پیروزی می‌یابد و شهر روم را نجات می‌دهد. امپراتور مارکوس آئورلیوس در حال مرگ، بدون توجه به پسر خود کومودوس، ماکسیموس را به عنوان جانشین خود می‌خواهد و از او می‌خواهد که پارلمانی را تشکیل داده و جمهوری روم را بنیان بگذارد. اما کومودوس پدر خود را به قتل می‌رساند و ماکسیموس را به اسپانیا فرستاده و خانواده‌اش را اعدام می‌کند. ماکسیموس به عنوان برده‌ای به فروش می‌رود و بعدها به گلادیاتور ماهری تبدیل می‌شود که نقاب خود را بر می‌دارد و لیاقت و شجاعت خود را به جلوه می‌گذارد. در میان این همه، کومودوس نیز برای جلب محبوبیت مردم نبردهای گلادیاتوری را برگزار می‌کند و برنامه‌های خود برای حکومت را برآورده می‌کند. با وقوع نبردهای موفقی در روم، ماکسیموس و گروه گلادیاتورها خود را به جلوه می‌گذارند و از طرفی کومودوس نیز برای مقابله با آن‌ها تدابیری می‌گیرد. در پایان، ماکسیموس به انتقام خانواده‌اش می‌رسد، اما زخمی می‌شود و پیش از مرگ قدرت را به دستان گراکوس می‌سپرد و به اجداد خود پیوسته و به آرامش می‌رود.

بازیگران فیلم گلادیاتور Gladiator 2000

راسل کرو، واکین فینیکس، کانی نیلسن، الیور رید، درک جاکوبی، جایمن هانسو، ریچارد هریس، رالف مولر، تامی فلاناگان، دیوید اسکوفیلد، جان شاراپنل، توماس آرانا، اسپنسر تریت کلارک، دیوید همینگز، اسون-اوله تورسن، امید جلیلی، جیانینا فاسیو، جورجو کانتارینی، آدام لوی.

جوایز فیلم گلادیاتور Gladiator 2000

برنده جایزه اسکار بهترین فیلم: “Gladiator”
برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد: راسل کرو (در نقش ماکسیموس دسیموس مریدیوس)
برنده جایزه اسکار بهترین جلوه‌های تصویری: “Gladiator”
برنده جایزه اسکار بهترین طراحی لباس: “Gladiator”
برنده جایزه اسکار بهترین تدوین صدا: “Gladiator”
برنده گلدن گلوب بهترین فیلم: “Gladiator”
برنده بفتای بهترین فیلم: “Gladiator”
برنده بفتای بهترین تدوین: “Gladiator”
برنده بفتای بهترین فیلمبرداری: “Gladiator”
برنده بفتای بهترین طراحی تولید: “Gladiator”

4.1/5 - (39 امتیاز)