فیلم Gone Girl

وقتی رمان “Gone Girl” به نویسندگی گیلین فلین منتشر شد، به سرعت به یکی از پرفروش ترین کتاب های ژانر تریلر روان شناختی تبدیل شد. این داستان بسیار مرموز و جذاب بود و آنچنان که می توانست، آمادگی یک اقتباس سینمایی را داشت. کار به دست کارگردان حرفه ایی سپرده شد و دیوید فینچر، کارگردان برجسته ای که قبلاً فیلم های جنایی موفقی را کارگردانی کرده بود، به کارگردانی این فیلم پرداخت. “Gone Girl” با بازی عالی رزمند پایک و بن افلک به یکی از بهترین تریلر های روان شناختی دهه گذشته تبدیل شد.

داستان فیلم درباره زوجی به نام های نیک و امی دان جریان دارد که ازدواج آن ها با مشکلاتی روبرو می شود. در پنجمین سالگرد ازدواجشان، امی ناگهان ناپدید می شود و رسانه ها به نیک اتهام می زنند. با این حال، تمام این مشکلات زیر سوال بردن امی قرار دارد، و او به مشکلات دیوانگی محضی می افتد که سلسله ای از اتفاقات عجیب و غریب را در جریان دارد. فیلم “Gone Girl” در سال 2014 به تهیه کنندگی ریس ویترسپون با بودجه ای 61 میلیون دلاری تولید شد و در جهانی فروش 370 میلیون دلاری را به دست آورد. در این مقاله، می خواهیم به برخی از نکات و حقایق جالب درباره فیلم “Gone Girl” بپردازیم؛ حقایقی که ممکن است از آن ها خبر نداشته باشید.

مراحل ساخت فیلم Gone Girl

نکته جالب درباره برنامه کاری دیوید فینچر به این موضوع مربوط است که در واقعیت، او هیچ برنامه ای برای ساخت فیلم “Gone Girl” در دستور کار خود نداشت. در آن زمان، فینچر مشغول ساخت یک نسخه سینمایی از داستان “20,000 Leagues Under The Sea” بود. اما به دلایلی که هرگز واضح نشدند، مراحل ساخت این فیلم نهایتاً لغو شد و تهیه کنندگان و حتی خود دیوید فینچر علاقه ای به ادامه این پروژه نداشتند.

پس از اینکه دیوید فینچر به طور کامل از پروژه “20,000 Leagues Under The Sea” منصرف شد، او کمی نسبت به این اتفاق ناراحتی حس کرد. او تلاش های بزرگی برای نگارش فیلم نامه و توسعه داستان شخصیت ها در آن پروژه انجام داده بود و لغو شدن آن فیلم باعث نارضایتی او شد. در پی این اتفاق، او تصمیم گرفت تا از بین پیشنهادهای همکاری که دریافت کرده بود، وظیفه کارگردانی فیلم “Gone Girl” را بپذیرد. این فیلم در آن زمان بسیاری از مراحل پیش تولید را طی کرده بود و فینچر به سرعت می توانست مراحل تولید آن را آغاز کند.

واضح است که دیوید فینچر به داستان این فیلم نیز علاقه داشت و قبل از این اقدام، رمان مبنای این فیلم را مطالعه کرده بود. او در یک مصاحبه تلویزیونی اظهار داشت که اصلی ترین دلیل تصمیم به کارگردانی این فیلم برای او علاوه بر علاقه شخصی به داستان، وجود آمادگی برای شروع تولید فیلم بود و خطر لغو پروژه مانند تجربه ناموفق قبلی اش تا حد زیادی میان او وجود نداشت.

gone girl page image

ماجرای حضور بازیگران سرشناس در فیلم Gone Girl

واقعیت این است که در انتخاب بازیگران برای یک فیلم سینمایی، اغلب به انطباق با شخصیت ها و نیازهای داستان توجه شود و دقیقاً همان بازیگرانی انتخاب شوند که بهترین تطبیق را ارائه دهند. این امر در فیلم “دختر گمشده” نیز تجربه شد.

قبل از اینکه بن افلک نقش نیک را بازی کند، چندین بازیگر دیگر نیز برای این نقش مورد نظر بودند. یکی از نام آشنا ترین ها جان هم بود، بازیگری که قبلاً در سریال “Mad Men” بازی می کرد. اما به دلیل مشغولیت او در سریال Mad Men و تعهدات دیگر، او نتوانست نقش نیک را ایفا کند. همچنین، دیگر بازیگران معروفی همچون برد پیت، رایان رینولدز و ست روگان نیز برای این نقش انتخاب نشدند.

اما داستان جالب انتخاب بن افلک بیشتر به علاقه وی به همکاری با دیوید فینچر مرتبط است. بن افلک تصاویری از خود با لبخند مخصوصی را در یک مجله اینترنتی دید و دیوید فینچر به دلیل این لبخند مخصوص تصمیم به آزمون بازیگری وی گرفت. سپس پس از آزمون بازیگری موفق، بن افلک برای نقش نیک انتخاب شد.

در مورد بازیگری رزماند پایک به عنوان امی دان نیز باید گفت که بازیگری با استعداد که در این نقش بازی کرد. او به شکل بسیار مرموز و ترسناک، شخصیت امی دان را بازی کرد و این نقش به عنوان یکی از نقش های برجسته وی در تاریخ حرفه ایش تلقی شد. به علاوه، حق اقتباس از رمان “Gone Girl” توسط ریس ویترسپون، بازیگر مشهور هالیوود، خریداری شد. او حق اقتباس این داستان را به عنوان یکی از پروژه های تأسیسی شرکت تولید فیلم سازی خود، Pacific Standard، در اختیار داشت.

کارگردانی دیوید فینچر و وسواس های عجیب او

همه ما با دیوید فینچر به عنوان یکی از کارگردان های وسواسی و دقیق هالیوود آشنا هستیم، که در زمان کارگردانی فیلم های خود تمام جزییات را باید به دقت طبق ویژگی هایی که در ذهن دارد، اجرا کند. او برای ضبط حتی سکانس های کوتاه، تعداد زیادی از برداشت ها و تصاویر مختلف ایجاد می کند تا در نهایت به نتیجه بی نقصی برسد که در ذهن خود تداعی کرده است.

در فرآیند ۱۰۰ روز فیلم برداری برای فیلم “دختر گمشده”، دیوید فینچر بیش از ۵۰۰ ساعت تصاویر متنوع از انواع سکانس ها را ضبط کرد. بسیاری از این تصاویر به گونه ای بودند که تغییرات ظریف و معنی داری در آن ها انجام می شد و در بسیاری از موارد فقط او خود می توانست این تغییرات را تشخیص دهد. به عبارت دیگر، هر روز در این مراحل فیلم برداری، حدود ۵ ساعت تصاویر مختلف ضبط می شد تا در نهایت تصاویر مورد نیاز جهت فیلم سازی انتخاب شود. این اقدام به وضوح از حد معمول در صنعت ساخت فیلم سینمایی بیشتر بود.
یک داستان جذاب دیگر درباره دیوید فینچر در موقعیت های فیلم برداری این فیلم سینمایی به استفاده بازیگران از گوشی های همراه خود اشاره دارد. به عکس العمل و رفتار فینچر نسبت به این موضوع، تفاوتی معنی دار با سیاقی مشابه از سایر کارگردانان مانند کوئنتین تارانتینو دارد که همیشه ممنوعیت کار با گوشی های همراه را برای همه بازیگران بر سر صحنه فیلم برداری اعمال می کند.

با این حال، دیوید فینچر از یک رویکرد خنده دار و ملایم تر برای این موضوع استفاده می کند. هرگاه یک بازیگر در محیط فیلم برداری از گوشی همراه خود استفاده می کند و اگر دیوید فینچر متوجه این اقدام شود، به صورت عصبانی و با لحاظ اخم کهنه سرش عکس سلفی از خود می گیرد و آن را به آن بازیگر می فرستد. این روش، هم ساده و هم خنده دار است و از نظر فینچر مفید به نظر می رسد. او در یک مصاحبه توضیح داده بود که این اتفاق به نسبت بازیگران دیگر بیشتر برای رزمند پایک رخ می دهد و سایر بازیگران به میزان کمتری از گوشی های همراه خود استفاده می کنند. همچنین میتوانید برای آشنایی با سایر فیلم های درام روی لینک کنید.

Rate this movies