امیر جدیدی

امیر جدیدی

  • حرفه : بازیگر

بیوگرافی

امیر جدیدی، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون، در تاریخ ۳۱ خرداد ۱۳۶۳ در تهران به دنیا آمد و از سال ۱۳۸۹ به فعالیت هنری خود پرداخت. وی فعالیت سینمایی خود را با بازی در فیلم “آفریقا” در سال ۱۳۸۹ آغاز کرد و دیپلم افتخار بازیگری را به خاطر نقش‌های ایفا شده در فیلم‌های “سیزده” و “پایان خدمت” در سی‌و‌دومین جشنواره فیلم فجر دریافت کرد.

حضور امیر جدیدی در سینما در سال ۱۳۹۶ شامل فیلم‌های “تنگه ابوغریب” به کارگردانی بهرام توکلی، “عرق سرد” ساختهٔ سهیل بیرقی و “هت ریک” ساختهٔ رامتین لوافی است. این دو فیلم اولیه به بخش سودای سیمرغ در سی‌و‌ششمین جشنواره فیلم فجر راه یافتند و امیر جدیدی به عنوان بهترین بازیگر مرد برای این دو فیلم به عنوان برنده سیمرغ انتخاب شد. علاوه بر این، او برخی از جوایز برجسته دیگری را همچون جایزه فیپرشی بهترین بازیگر مرد جشنواره پالم اسپرینگز ۲۰۲۲، تندیس بهترین بازیگر مرد از سوی جشن حافظ ۱۴۰۰ و نامزدی دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد از سوی جشنواره آسیا پاسیفیک به خود اختصاص داد.

بین آثار دیگر امیر جدیدی می‌توان به فیلم‌های “قهرمان”، “من”، “خنده‌های آتوسا”، “لتیان”، “رخ دیوانه”، “قاتل اهلی”، “عرق سرد” و “قانون مورفی” اشاره کرد.

نقش امیر جدیدی در نقش یک مأمور امنیتی در فیلم “روز صفر” با استقبال گسترده مخاطبان و منتقدان مواجه شد و او نامزدی دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد در سی‌و‌هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر را کسب کرد.

مجموعه آثار 1 عدد