معرفی سریال اکازیون

سریال اکازیون، تازه ترین اثر کارگردان مطرح ایرانی، مسعود اطیابی، است که در نوروز 1403 از طریق پلتفرم نماوا پخش شد. این سریال که در ژانر طنز و خانوادگی مانند سریال نیسان آبی قرار دارد، داستان زندگی رحیم را روایت می کند که در دهه 70 زندگی می کند و قصد دارد برای ادامه تحصیل به کانادا برود، اما با مشکل ممنوع الخروج شدن توسط دایی اش مواجه می شود و باید راه حلی برای این مسئله پیدا کند.
بازیگران برجسته ای چون هادی کاظمی، ایمان صفا، غلامرضا نیکخواه، و سمانه پاکدل در این سریال نقش آفرینی کرده اند که هر کدام به تنهایی چهره های شناخته شده ای در عرصه هنری ایران هستند. از ویژگی های جالب توجه این سریال، حضور سمانه پاکدل، همسر واقعی هادی کاظمی، در کنار او است که این دو هنرمند را در قابی متفاوت از اجراهای قبلی شان به نمایش می گذارد.
سریال اکازیون هر چهارشنبه، هر هفته ساعت 08:00 از پلتفرم نمایش خانگی نماوا پخش می شود. نویسنده سریال، حمزه صالحی، پیشتر در آثاری چون فسیل، تگزاس 2، و دینامیت قلم فرسایی کرده و مسعود اطیابی، کارگردان سریال، نیز پیش از این با ساخت فیلم هایی همچون هتل و تگزاس در میان علاقه مندان به سینما و تلویزیون ایران شناخته شده است.

داستان سریال اکازیون

سریال اکازیون به کارگردانی سید مسعود اطیابی، در دهه ۷۰ میلادی و با فضایی کمدی و نوستالژیک روایت می شود. این سریال داستان زندگی «رحیم»، جوانی با آرزوهای بزرگ برای ادامه تحصیل در خارج از کشور را به تصویر می کشد. با این حال، رحیم ناگهان خود را در وضعیتی پیدا می کند که او را به چالش می کشد؛ او متوجه می شود که توسط دایی اش «محسن» ممنوع الخروج شده است. این اتفاق نقطه آغاز ماجراجویی های رحیم برای پیدا کردن راهی برای رفع ممنوع الخروجی و دستیابی به رویاهایش است.
در دیگر بخشی از داستان، شخصیتی به نام «بهرام» به همراه خانواده اش در حال برگزاری یک مراسم عروسی است. تا اینکه در فرودگاه با واقعیت تلخی روبرو می شود: او نیز ممنوع الخروج است. بهرام که نیاز مبرم به پول دارد تا بتواند از این وضعیت خلاص شود، به هر دری می زند تا بتواند مشکلات پیش آمده را حل کند. این بخش از داستان نیز به مانند قصه رحیم، با فضایی کمیک و دراماتیک همراه است و نشان دهنده تلاش های قهرمانان برای رسیدن به آزادی و رویاهایشان در مقابله با محدودیت های ناخواسته است.

نقد و بررسی سریال اکازیون

سریال اکازیون، آخرین اثر مسعود اطیابی، مخاطبان را به سفری نوستالژیک به دهه ۷۰ می برد. این اثر هر هفته چهارشنبه از شبکه نمایش خانگی نماوا پخش می شود و توانسته است با فضای طنزآمیز و داستان جذاب خود، توجه علاقه مندان را به خود جلب کند. سریال با نگاهی طنز به دورانی می پردازد که برای بسیاری از ایرانیان یادآور خاطرات شیرین است.
داستان سریال درباره “رحیم” است که قصد دارد برای ادامه ی تحصیل به کانادا برود، اما درمی یابد که به دلیل مشکلاتی که دایی “محسن” ایجاد کرده، ممنوع الخروج شده است. رحیم به دنبال راه حلی برای حل این مشکل می گردد و این موقعیت، داستان ها و ماجراهای طنزآمیزی را رقم می زند که بینندگان را با لحظات شاد و مفرح همراه می کند.
با وجود داستانی جذاب و بازیگرانی چون “هادی کاظمی”، “ایمان صفا”، و “غلامرضا نیکخواه”، این سریال توانسته است توجه ویژه ای را از سوی مخاطبان و منتقدین به خود جلب کند. از ویژگی های بارز این سریال می توان به توانایی آن در ایجاد فضایی شاد و در عین حال تأمل برانگیز اشاره کرد، که طی آن بیننده همراه با شخصیت های داستان، در مسیر حل مشکلات و فهمیدن ارزش های واقعی زندگی قرار می گیرد.

بازیگران سریال اکازیون

  • هادی کاظمی
  • ایمان صفا
  • غلامرضا نیکخواه
  • سمانه پاکدل
  • سام نوری
  • نعیمه نظام دوست
  • شمسی فضل اللهی
  • رضا ناجی

نکته جالب این سریال دیده شدن اسم سمانه پاکدل همسر هادی کاظمی در لیست بازیگران این سریال است.

Rate this series