فیلم The Pianist

فیلم “The Pianist” یک فیلم جنگی و زندگینامه ای است که در سال 2002 منتشر شد. این فیلم توسط رومن پولانسکی به عنوان کارگردان و تهیه کننده تولید شده و بر اساس فیلمنامه ای نوشته شده توسط رونالد هاروود تهیه شده است. داستان فیلم “The Pianist” بر اساس کتابی به نام “The Pianist” که توسط ولادیسلاو اشپیلمان نوشته شده، ساخته شده است. این کتاب داستان واقعی زندگی اشپیلمان، یک پیانیست یهودی-لهستانی، را در زمان حمله آلمان نازی به لهستان و نجات او از واقعه هولوکاست روایت می کند. فیلم “The Pianist” برای اولین بار در جشنواره فیلم کن سال 2002 به نمایش درآمد و نخل طلا را به خانه برد. این فیلم نیز تعداد زیادی جایزه اسکار و بفتا را به خود اختصاص داده و از آن ها برخوردار شده است. همچنین، در سال 2016، BBC این فیلم را در فهرست 100 فیلم برتر قرن 21 آورده است.

داستان فیلم The Pianist

همانطور که در مقدمه آمده، فیلم “پیانیست” بر اساس یک داستان واقعی ساخته شده است. ولادیسلاو اشپیلمان، یک پیانیست برجسته لهستانی و یهودی است. او در حال نواختن پیانو در یک ایستگاه رادیویی در ورشو (شهری که در حال بمباران است) مشغول به کار است. در آن زمان، ارتش نازی به شهر حمله کرده است. پس از مدتی، اشپیلمان و خانواده اش به همراه هزاران یهودی دیگر به اردوگاه تبعید فرستاده می شوند. داستان فیلم نمایانگر بخش هایی از فاجعه هولوکاست، رنج، احساس حقارت، و مبارزه و تلاش اشپیلمان برای نجات از این وضعیت تراژیک است.

بازیگران فیلم پیانیست

در ابتدا، پولانسکی برای نقش اشپیلمان، جوزف فاینز را انتخاب کرد، اما فاینز در آن زمان به دلیل مشغولیت در یک تئاتر قادر به پذیرش این نقش نبود. پولانسکی با بیش از 1400 بازیگر مختلف مصاحبه کرد، اما هیچکدام از آن ها به نظر او مناسب نمی آمدند. تا اینکه آدرین برودی را ملاقات کرد و در اولین دیدار متوجه شد که او بهترین گزینه برای ایفای نقش اشپیلمان است.

pianist-poster

نقد و بررسی فیلم پیانیست ۲۰۰۲

فیلم “پیانیست” رومن پولانسکی برای اولین بار در تاریخ 24 مه 2002 (3 خرداد 1381) در جشنواره فیلم کن به نمایش درآمد و حدود 4 ماه بعد به تماشاگران عمومی ارائه شد. این فیلم یک تولید مشترک از کشورهای فرانسه، انگلستان، آلمان و لهستان است. منتقدان به ویژه در مورد بازی آدرین برودی، کارگردانی رومن پولانسکی و فیلمنامه این اثر تحسین فراوانی داشتند. “پیانیست” توانست در وبسایت راتن تومیتوز با بر اساس 182 نقد، امتیاز 95% را به دست آورد. همچنین در وبسایت متاکریتیک، میانگین نمره 85 از 100 و برچسب “فیلم هایی که باید دید” به این فیلم داده شد. تماشاگران نیز نمره 8.5 از 10 را به این فیلم در IMDb اختصاص داده اند، که آن را به عنوان یکی از برترین فیلم ها در سایت IMDb ترتیب داده است.

فیلم “پیانیست” به عنوان یکی از برترین آثار سال 2002، به افتخارات فراوانی دست یافته است. این فیلم در کل 30 بار نامزد جوایز مختلف شده و 23 جایزه از آن خود کرده است. از مهمترین جوایز این فیلم می توان به 3 جایزه اسکار (بهترین بازیگر برای آدرین برودی، بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه اقتباسی)، 2 جایزه بفتا (به عنوان بهترین فیلم و بهترین کارگردانی) و همچنین نخل طلا در جشنواره فیلم کن اشاره کرد. این فیلم همچنین نامزد جوایز اسکار در دسته های بهترین فیلم، بهترین تصویربرداری، بهترین طراحی لباس و بهترین تدوین نیز بود.

حقایق جالب فیلم The Pianist 2002

با توجه به موارد ذکر شده، می فهمیم که با گذشت زمان و تحت تأثیر وقایع وحشتناک تر، رنگ ها به آرامی از صحنه خارج می شوند. رومن پولانسکی در خودش تجربه ی هولوکاست را دارد. در کودکی، والدینش به دو اردوگاه مختلف فرستاده شدند. پدر به اردوگاهی در اتریش فرستاده شد و به نجات دست پیدا کرد. اما مادر به اردوگاه آشویتس منتقل شد و در نهایت به قتل رسید.
تقریباً همه ما حداقل یک صحنه ماندگار از فیلم “پیانیست” را دیده ایم. در آن زمان، وقتی شهر اشپیلمن به خاکستری و ویرانه تبدیل شده، خیابان ها پر از اجساد مردم بی گناه شده و اشپیلمن با چشمان پر از اشک در حال عبور از این فاجعه است. یکی از زیباترین و بی فراموش ترین صحنه های فیلم “پیانیست” زمانی است که اشپیلمن برای یک افسر آلمانی پیانو می نوازد. همچنین میتوانید برای تماشای سایر فیلم های ژانر درام روی لینک کلیک کنید.

Rate this movies